pergola nedir

Pergola nedir? Bir pergola, normalde ahşaptan elde edilmiş bir yapıdır. Ancak diğer pek çok farklı malzemenin kullanılmasıyla da inşa edilir. Gerçek amacı gölge vermektir. Kirişlerin ağsı bir yapısının olduğu sütunlardan meydana gelir. Bu yapılar, esasen Romalılar tarafından bulunmuş bir sistemdir. Günümüzde de daha estetik bir görünüm elde etmek ve gölge sağlamak amacıyla kullanılır.

Pergola Kullanım Alanları Nelerdir?

Pergola nedir diyenler için bu yapının kullanım alanlarından bahsetmek gerek. Pergolaları normalde bir evin dışında veya hatta meydanlarda ve halka açık alanlarda görebilirsiniz. Bahçeler, teraslar ve çatılar için harika bir seçim olarak dikkat çeker.

Pergola, açık bir alanda gölge sağlamak için dizayn edilen yapılardır. Özellikle de çevrelerinde ve kirişler arasında tırmanma bitkilerinin büyümesine izin verildiğinde muazzam bir görüntü sunarlar. Dilerseniz onları sadece dekoratif amaçlarla da tercih edebilirsiniz. Bu sayede bahçenizin ya da terasınızın modern bir görüntü oluşturmasına izin verebilirsiniz. Ayrıca ortamları ayırmak için de pergola tercih edilebilir. Bu tür yapılar bir binanın yanına yerleştirildiğinde ve üzeri kapatıldığında ek bir alan yaratmaktadır.

Pergolalar esas olarak ahşaptan yapılmış ve zemine sahiplenmiş olan yapılardır. Aynı zamanda metalden yapılmış pergolalar da bulunmaktadır. Ancak plastik malzemeden yapılan pergola görmek de mümkündür. Bu plastik pergolalar diğerlerine göre çok daha uygun fiyatlıdır. Genel olarak pergola sistemlerinin son derece dayanıklı yapılar olduğundan da söz edilebilir.

Pergola Fiyatları Nedir?

Fiyatları bakımından pergola nedir? Bir pergolanın yapım malzemesi son derece önemlidir. Sert hava koşullarına ve kötü şartlara dayanıklı olacak malzemeler tercih edilmelidir. Böylece uzun ömürlü bir kullanım deneyimi elde edilmiş olacaktır. Bir pergoladan yüksek verim elde etmek için çok dayanıklı ve işlenmiş malzemelerin kullanımı şarttır.

Kaliteli malzeme kullanımı her türlü yapı inşasında önemli olduğu gibi pergola sistemlerinde de önemlidir. Pergola fiyatları, tercih edilen malzemeye ve inşa edilecek olan pergola sistemlerinin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Genel olarak fiyatları şu şekilde belirtebiliriz:

  • 10 metrekare altı tasarımlar için; 24 bin TL
  • 10 metrekare ve 25 metrekare tasarımlar için; 20 bin TL
  • 25 metrekareden büyük alanlar için metrekaresi 1250 TL

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*